Niewątpliwie hazard jest zjawiskiem, które wywodzi się z niepamiętnych czasów, gdyż już w starożytnych kulturach były praktykowane zakłady i podobne formy hazardu.

Jednakże, podobnie jak samo społeczeństwo, uległy ono znacznej ewolucji, a zwłaszcza wraz z pojawieniem się możliwości obstawiania zakładów przez Internet, stały się one znacznie bardziej dostępne dla wszystkich, w tym dla grup, które mogą mieć mniejszą samokontrolę nad własnymi działaniami (dzieci, osoby starsze…).

Istnieją społeczeństwa, takie jak brytyjskie w których bukmacherzy są częścią codziennego życia, a zakłady zawierane są na absolutnie każde możliwe wydarzenie. W innych kulturach bardziej popularne są loterie.

Dlaczego gramy na loterii?

Racjonalnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że gra na loterii jest nonsensem, ponieważ jest to działanie z negatywną oczekiwaną stopą zwrotu. Dlatego nie powinniśmy kontynuować gry, ponieważ jeśli pomnożymy prawdopodobieństwo wygranej przez nagrodę, którą możemy otrzymać, wartość będzie niższa niż postawiony zakład.

Forbes – zaufane wiadomości i sprawozdania finansowe

Pomijając jednak element społeczny, ekonomiści behawioralni zwracają uwagę, że możemy nie być tak irracjonalni, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości ludzie z niewielkimi dochodami grają o wiele więcej niż ci, którzy mają dużo pieniędzy, a powodem może być ich nadzieja na radykalną zmianę sytuacji wyjściowej. Oznacza to, że są przekonani, że oszczędzanie raczej nie poprawi ich sytuacji, więc wolą grać mimo niewielkich szans na sukces.

Ewolucja rynku gier hazardowych w Europie

Pomimo tego, że w wielu sektorach próbuje się zahamować rozwój branży hazardowej (w niektórych rozgrywkach europejskich zabrania się firmom z tej branży sponsorowania drużyn sportowych, np. w koszykówce i piłce nożnej), jest to branża, która z roku na rok zwiększa swój wolumen biznesowy, dywersyfikując również kanały poprzez które jest sprzedawana, ze znacznym wzrostem sprzedaży online.