Zarabiamy pieniądze, by móc przeżyć. Jednak ich nadwyżki, po zaspokojeniu podstawowych potrzeb, przeznaczamy na różne rzeczy: przyjemności, oszczędności i inwestycje czy też… głupoty. Dlaczego tak robimy?

W wielu przypadkach problem zaczyna się już w dzieciństwie. Jeśli wychowaliśmy się w rodzinie, w której oglądało się każdą wydawaną złotówkę, to możemy te braki chcieć teraz sobie zaspokoić. Nie jest to ani złe, ani dobre. Ale warto zastanowić się czy nie przesadzamy w drugą stronę. Wydawanie pieniędzy jest bardzo łatwe, ale ich zarabianie już nie do końca, bo wymaga pracy. Warto podejmować świadome decyzje w kwestii wydawania swojej gotówki.

Jak długo mogę przetrwać bez pracy?

W kwestii kupowania rzeczy, które kompletnie nam nie są potrzebne, działa też fakt, iż często są to okazje, na które dajemy się naciągnąć. Wpływają na nas pozytywnie na chwilę. Czujemy się przez moment zdecydowanie lepiej, jednak później przychodzi świadomość tego, że zakup, którego dokonaliśmy już tak bardzo świadomy nie był. Dlatego przed każdym zakupem „okazji” zastanów się, czy tego potrzebujesz.