Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie mają więcej pieniędzy niż inni? Różnica nie polega na stopniu skąpstwa ( może w niektórych przypadkach tak jest), ale na dobrym lub złym zarządzaniu swoimi pieniędzmi przez każdą osobę.

Zalety i korzyści z zarządzania swoimi finansami

Zarządzanie swoimi finansami ma wiele zalet i jedną małą wadę: trzeba się do tego przyłożyć, poświęcić temu trochę czasu. Ale korzyści, które otrzymujesz są znacznie większe:

Zaczynasz być świadomy, gdzie idą twoje pieniądze: czasami wydaje się to magią, ale pieniądze mogą iść na wiele drobnych wydatków (papierosy, słodycze, czasopisma, kawa, i tak dalej). W innych przypadkach brak osobistego budżetu na wydatki prowadzi do tego, że wydajemy to, co będzie nam potrzebne później (np. ubezpieczenie samochodu ma być opłacone za dwa miesiące).

Możesz zaplanować swoje oszczędności: kiedy już wiesz, dokąd idą twoje pieniądze, możesz zaplanować i przeznaczyć ich część na oszczędności, co pozwoli ci mieć więcej spokoju.

Ciesz się większym spokojem umysłu: możesz stworzyć fundusz awaryjny, który jest niczym innym jak kwotą, którą będziesz miał do dyspozycji na każde nieprzewidziane zdarzenie, niezależnie od inwestycji lub bieżących wydatków, które możesz mieć (na przykład, grzywna, wypadek). Najlepszym sposobem na stworzenie takiego budżetu jest przeznaczenie miesięcznie określonego procentu swoich dochodów (orientacyjnie 10%) i trzymanie go na bieżącym koncie odizolowanym od reszty wydatków.

Nauczyć się zarządzania finansami osobistymi

Obecnie programy nauczania w szkole obejmują już kilka przedmiotów z dziedziny ekonomii, tak więc młodzi ludzie zaczynają już rozumieć pewne pojęcia, które przydadzą im się w przyszłości. Jednak wielu dorosłych nie mogło skorzystać z tej nauki.

W każdym razie, finanse osobiste to temat z którym wszyscy musimy się zmierzyć na co dzień, czy tego chcemy, czy nie. Dlatego posiadanie maksymalnego przeszkolenia i informacji będzie bardzo przydatne. Na początek, poświęć trochę czasu, jest to inwestycja warta zachodu. W tym blogu znajdziesz informacje na temat różnych aspektów zarządzania swoimi finansami w bardziej odpowiedni sposób.

Weź udział w kursie. W miarę postępów w wiedzy na temat różnych narzędzi, możesz chcieć sięgnąć głębiej, aby stać się inteligentnym inwestorem. Ponadto, niektóre książki na temat finansów osobistych mogą pomóc w tym zadaniu, istnieją książki od podstawowych do bardziej zaawansowanych poziomów.

Aktywnie szukaj porad i ucz się od ekspertów. Nie wahaj się zadawać pytań, które pozwolą ci dobrze zrozumieć temat.