Sytuacja bezrobocia, której zawsze się obawiamy wiąże się zazwyczaj ze znacznym spadkiem dochodów w naszych codziennych finansach, a więc z koniecznością dostosowania naszego osobistego budżetu wydatków do sytuacji, która choć powinna być przejściowa, może skomplikować naszą sytuację, jeśli w porę nie podejmiemy odpowiednich działań.

Jest więcej niż prawdopodobne, że z powodu zwolnienia z pracy otrzymaliśmy odprawę stanowiącą równowartość naszej pensji i stażu pracy w firmie, a niedostosowanie naszego standardu życia do nowej rzeczywistości może sprawić, że poduszka, którą mamy zniknie w czasie znacznie krótszym niż pożądany.

Oczywiście pieniądze, które otrzymujemy po zwolnieniu z pracy nie są dodatkiem, dzięki któremu możemy pozwolić sobie na tę zachciankę, z którą tak długo zwlekaliśmy z powodu braku płynności finansowej. To oczywiste, że atrakcyjnie jest móc liczyć na nagłą sumę pieniędzy, która czasem sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale kupno nowego samochodu za te pieniądze nie jest najlepszym pomysłem. Nie powinieneś nigdy wykorzystywać odprawy do realizacji swoich zachcianek.

Jak długo mogę przetrwać bez pracy?

Pierwszą ważną kalkulacją jest jak najdokładniejsze określenie jak długo będziesz w stanie utrzymać swój obecny standard życia z nowym systemem dochodów.

Jeśli mamy osobisty budżet wydatków, to praktycznie całą pracę będziemy mieli już wykonaną. Wiemy, ile wydajemy miesięcznie i wiemy również ile zasiłku dla bezrobotnych będziemy otrzymywać od teraz. Wyobraźmy sobie, że zawsze odprowadzaliśmy składki na dobrym poziomie i mamy zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 2500 złotych miesięcznie przez 2 pełne lata.

Jest bardziej niż oczywiste, że aby utrzymać nasz obecny standard życia, brakuje nam pieniędzy, które będziemy musieli skądś zdobyć. W przypadku, gdy mamy odprawę, to właśnie z tej kwoty moglibyśmy wypłacić dodatkową kwotę, która jest nam potrzebna do utrzymania standardu życia w czasie poszukiwania nowej pracy.

Świadomość czasu jaki mamy na wznowienie kariery zawodowej, bez prawie żadnych zmian w naszych wydatkach jest niezbędna, aby uniknąć wejścia w negatywną spiralę decyzji napędzanych paniką bycia bezrobotnym.

Choć może się wydawać, że 14 miesięcy wystarczy na ponowne znalezienie pracy, dobrze byłoby podjąć dodatkowy wysiłek i „zacisnąć pasa”, tak aby ograniczyć nasze wydatki. Dlatego jednym z naszych podstawowych zadań będzie próba maksymalnego ograniczenia miesięcznych wydatków bez nadmiernej zmiany jakości naszego życia.